+48 32 341 71 20 | Zabrze, ul. Zwrotnicza 11G

Czy żylaki kończyn dolnych są groźne i wymagają leczenia?

Żylaki są jednym z objawów przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ).
Według przeprowadzonych badań przesiewowych można przyjąć, że w Polsce co trzecia dorosła osoba ma objawy tej choroby.

Pierwsze objawy PNŻ:

  •  drętwienie i obrzęki nóg,
  •  dyskomfort, uczucie zmęczenia, tzw. uczucie „ciężkich nóg”,
  •  ból nóg, pieczenie w chorej nodze,
  •  skurcze łydek, 
  •  pajączki naczyniowe,
  •  przebarwienia skóry, zwłaszcza w okolicach kostek.

Nie czekaj na pojawienie się cięższych objawów przewlekłej niewydolności żylnej – ZGŁOŚ SIĘ DO SPECJALISTY!!!

Nieleczone żylaki mogą się powiększać i spowodować groźne dla zdrowia, a nawet życia powikłania, np. zakrzepicę żylną czy zatorowość płucną.

W CMS pacjentami z niewydolnością żylną zajmują się lekarze chirurdzy i flebolodzy – specjaliści chorób żył. Wykonują diagnostykę ultrasonograficzną układu żylnego oraz zabiegi. Leczenie zabiegowe żylaków wykonywane jest przy użyciu lasera, metodą EVLT.

EVLT (Endo Venous Laser Treatment, pol. – wewnątrzżylna ablacja laserowa) – to metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego (żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej) przy pomocy wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Wewnątrz naczynia żylnego, za pomocą włókna laserowego, generuję się energię, która powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Nie ma więc potrzeby jej chirurgicznego usuwania.

Zalety metody EVLT:

  • wysoka skuteczność leczenia

  • minimalna inwazyjność

  • szybka rekonwalescencja

  • znakomity efekt kosmetyczny – brak blizn

Szczegółowe informacje pod numerami telefonu: 32 274 32 11

ZAPRASZAMY!!!

Przebieg zabiegu EVLT - zobacz szczegóły

Bezpośrednio przed zabiegiem wykonujemy, za pomocą badania ultrasonograficznego, tzw. mapowania niewydolnego pnia żylnego oraz zaznaczamy niewydolne żyły przeszywające czyli perforatory. Następnie miejscowo znieczulamy skórę i tkankę podskórną w miejscu wkłucia portu naczyniowego, który pod kontrolą USG wprowadzamy do żyły. Następnie poprzez port wprowadzamy światłowód. Port wprowadzony jest przez nakłucie, rzadziej przez  nacięcie o długości ok.3-5mm. Również pod kontrolą USG do tkanki podskórnej wokół głównego pnia żylnego podajemy znieczulenie miejscowe i tak naprawdę jest to jedyny moment kiedy pacjent może odczuwa pewien dyskomfort, który umożliwia jednak po paru chwilach zniesienie jakiegokolwiek bólu w trakcie kolejnych zasadniczych etapów zabiegu. „Otaczając” żyłę płynem znieczulającym pod kontrolą USG „odpychamy” ją od skóry i mięśni (chroniąc przed ich termicznym uszkodzeniem) a jednocześnie „obkurczamy” na znajdującym się w jej środku włóknie laserowym, dzięki czemu znacznie zwiększamy skuteczność laserowej ablacji niewydolnej żyły. Po podaniu znieczulenia wprowadzamy do portu włókno lasera i pod kontrolą USG wycofujemy włókno lasera, przekazujące energię termiczna do ściany żyły, co powoduje jej obkurczenie, zniszczenie jej wewnętrznej warstwy komórkowej – tzw. śródbłonka, co prowadzi w konsekwencji do jej zarośnięcia. Jest to pierwsza, jak gdyby profilaktyczna część zabiegu. Druga część polega na usunięciu samych żylaków, również w znieczuleniu miejscowym za pomocą specjalnych haczyków. Zabieg kończy założenie opatrunków oraz specjalnych bandaży uciskowych lub pończochy uciskowej, która jest noszona przez ok 3 tygodnie po zabiegu.

Operacja laserowego usuwania żylaków trwa około 90 minut i jest wykonywana w sedacji i znieczuleniu miejscowym (tzw znieczuleniu tumescencyjnym, nie wymagającym obecności anestezjologa) co umożliwia powrót do domu bezpośrednio po zabiegu. Po zamknięciu głównego pnia żylnego, również w znieczuleniu miejscowym usuwamy same żylaki. W naszym Centrum ten etap zabiegu wykonujemy techniką miniflebektomii sposobem Varadego lub Mullera. Polega ona na usuwaniu za pomocą specjalnych haczyków nawet bardzo rozległych żylaków z ukłuć 1-2 mm, które po wygojeniu praktycznie nie są widoczne na skórze kończyn. Zabieg uzupełniamy często skleroterapią piankową teleangiektazji jednocześnie, lub kilka tygodni po zabiegu. Zamiast usuwania żylaków w/w techniką, można również żylaki ostrzyknąć pianą (tzw. skleroterapia piankowa), jednak w naszym CMS preferujemy chirurgiczne usuwanie żylaków z uwagi na dużą nawrotowość i dolegliwości bólowe w przebiegu pooperacyjnym.

Nowoczesna metoda leczenia śródnaczyniowego pozwala na zamknięcie światła nawet dużej żyły bez wykonywania nacięć na skórze. Takiego efektu nie można uzyskać za pomocą metod tradycyjnych. Osiągamy to poprzez wprowadzenie do światła niewydolnej żyły cewnika, którego końcówka emituje światło lasera. Wyzwolona w ułamku sekundy energia powoduje szybkie obkurczanie i zamknięcie niewydolnej żyły. Nie jest konieczne usuwanie tej żyły jak to się dzieje w tradycyjnych metodach operacyjnych. Podkreślić jednak należy, że za pomocą lasera zamykamy tylko główne, niewydolne pnie żylne. Same żylaki usuwamy, jak opisaliśmy wyżej za pomocą małoinwazyjnego usuwania specjalnymi haczykami.

Około godziny po zabiegu pacjent jest wypisywany do domu z dokładnymi zaleceniami oraz z ustalonym terminem kontroli w CMS.