+48 32 341 71 20 | Zabrze, ul. Zwrotnicza 11G

W CMS zajmujemy się między innymi leczeniem operacyjnym choroby hemorroidalnej, czyli jedną z najczęstszych chorób proktologicznych. Po konsultacji, początkowym leczeniu zachowawczym, mającym na celu zmniejszenie wielkości guzków krwawnicowych, po badaniach dodatkowych wykluczających inne, w tym nowotworowe przyczyny dolegliwości z okolicy odbytu i po odpowiednim przygotowaniu wykonujemy zabiegi operacyjne metodą Lockhart-Mummery.

Operacja hemoroidów, guzków krwawnicowych sposobem Lockhart-Mummery.

Operacja hemoroidów sposobem Lockhard-Mummery jest, podobnie jak metoda Milligana-Morgana lub Fergusona, jedną z klasycznych metod leczenia operacyjnego.

Metody klasyczne w odróżnieniu od małoinwazyjnych wymagają znieczulenia przez anestezjologa, a tym samym, co najmniej kilkunastogodzinnej hospitalizacji. Przewagą metod klasycznych jest efekt leczenia wystarczający na wiele lat, często do końca życia, pod warunkiem kontroli i i stosowania się do zaleceń normalizujących prace jelit i wypróżnień. Natomiast metody małoinwazyjne ( RAR, Leonardo, Barona, Celeron, Hemoron, DGHAL, laser ) dają krótkotrwałe efekty i wymagają wielokrotnych powtórzeń zabiegów. W skali paru lat pacjent leczony z powodu hemoroidów metodami małoinwazyjnymi ma kilka, czasem kilkanaście zabiegów co powoduje większe cierpienie i większą liczbę powikłań oraz kosztów w stosunku do jednej radykalnej dobrze wykonanej operacji klasycznej.

Metoda Lockhart-Mummery wywodzi się z Anglii, była szeroko stosowana w kilku szpitalach na śląsku. Jej propagatorem jest Prof. Jerzy Arendt długoletni kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej w Bytomiu. W obserwacji pooperacyjnej u kilkuset leczonych tą metodą pacjentów można określić jej zalety i przewagę nad pozostałymi metodami polegające na :

– mniejszej ilości powikłań po zabiegu,
– szybszym powrocie do pracy,
– lepszym efekcie kosmetycznym – prócz hemoroidów daje się jednoczasowo usunąć żylaki odbytu i wystające fałdy brzeżne,
– metoda jest skuteczna w każdym stopniu zaawansowania choroby hemoroidalnej.

Różnica techniczna w stosunku do innych metod klasycznych polega na wysokim podkłuciu szypuły guzka krwawnicowego oraz na specjalnym okrężnym zeszyciu rany powstałej po wycięciu hemoroidu z towarzyszącymi mu żylakami oraz fałdami brzeżnymi. Metoda łączy w sobie naraz zalety pozostałych metod:

– radykalność zabiegu zmniejszająca ilość nawrotów ( Milligana-Morgana),
– zeszycie ran powodujące szybsze i kontrolowane gojenie ( Fergusona)
– podniesienie do góry w stronę kanału odbytu całego kompleksu guzkowo-żylakowego z pozbyciem się lub podwieszeniem fałdów na jego brzegu (RAR)

Uważamy metodę operacji sposobem Lockhard-Mummery, za najbardziej odpowiedni sposób leczenia operacyjnego pacjentów, u których występują wskazania do operacji.