Przez małe nacięcia wprowadza się do jam ciała, do stawów optykę podłączoną do kamery oraz specjalistyczne narzędzia. Wprowadzenie toru wizyjnego umożliwia przeniesienie obrazu z wnętrza pacjenta na ekran monitora. Pozwala to na precyzyjną ocenę zmian patologicznych i ich zaopatrzenie, podobnie jak klasycznym sposobem, po szerokim rozcięciu powłok.
Konstrukcja nowych instrumentów do cięcia tkanek, tamowania krwawienia, zamykania naczyń, zespalania narządów stwarza nowe możliwości w wielu specjalnościach zabiegowych.
Osiągnięcia te spowodowały powstanie i rozwój nowych technik operacyjnych zwanych chirurgią małoinwazyjną, chirurgią małego dostępu lub videochirurgią. Postępowanie to zmniejsza uraz operacyjny i stosowane jest w wielu dziedzinach chirurgii.
Korzyści chirurgii małoinwazyjnej dla pacjenta:
- mniejszy ból po operacji
- mniejsze ryzyko zakażania oraz mniejszą utratę krwi
- krótszy czas pobytu w szpitalu
- szybsza rehabilitacja i powrót do normalnej aktywności
- brak rozległych, szpecących blizn, czyli bardzo dobry efekt kosmetyczny
Techniki małoinwazyjne są niezastąpione w leczeniu osób zainteresowanych szczególnie szybką rekonwalescencją. Pozwalają, np. sportowcom na powrót do treningów już po 2-3 tygodniach, a nie po 2-3 miesiącach tak, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej chirurgii.
W naszym ośrodku znakomici specjaliści stosują techniki artroskopowe, laparoskopowe i gastroskopowe, zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
Najnowsze zabiegi chirurgii małoinwazyjnej wykonywane w CMS:
-
SONOARTROSKOPIA – wdrożenie innowacyjnej metody operacji hybrydowych, tj. połączenia procedury sonochirurgicznej z procedura artroskopową. Sonoatroskopia to zbiór hybrydowych technik operacyjnych łączących zabiegi artroskopowe i sonochirugiczne. W trakcie zabiegu sonoartoskopowego wykonywane są równocześnie zabiegi technikami sonoartroskopowymi tj w obrazowaniu ultrasonograficznym i artrokopowe obrazowane torem wizyjnym. Umożliwia nam to wykonywanie zabiegów operacyjnych poza granicami jam stawowych i pozwala pokonać granice niedostępne dla atroskopii. Jest z powodzeniem stosowana w endoskopii pozastawowej (EAE). Sonoartroskopia jest rozwijana zarówno w stawie kolanowym , biodrowym i barkowym. Spełnia wszystkie kryteria małoinwazyjnej techniki operacyjnej, czyli bardzo przyjaznej i bezpiecznej dla pacjenta. Zastosowanie sonoartroskopowej techniki operacyjnej pozwala poszerzyć zakres wykonywanych zabiegów operacyjnych.
-
WIDEONAWIGACJA – w leczeniu operacyjnym techniką małoinwazyjną wnętrostwa u dziecka. Wnętrostwo to wada wrodzona chłopców polegająca na niezstąpieniu jądra do moszny z jamy brzusznej (miejsce zawiązku jądra). U wszystkich dzieci z wadą konieczne jest leczenie operacyjne, gdyż jądro pozostawione w kanale pachwinowym lub w brzuchu zwiększa prawdopodobieństwo niepłodności lub rozwój nowotworu. Niezstąpione jądro, zlokalizowane poza moszną wywołuje również reakcje immunologiczne uszkadzając zdrowe, zstąpione jądro. Leczenie operacyjne powinno być przeprowadzone najpózniej do ukończenia pierwszego roku zycia. U 1% dzieci niezstąpione jądro pozostaje w obrębie jamy brzusznej stanowiąc istotny problem diagnostyczny oraz leczniczy. Lokalizacja jądra oraz jego mobilizacja wymagała często rozległego otwarcia jamy brzusznej. Możliwość wykonania laparoskopii znacznie uprościła diagnostykę i możliwość przemieszczenia jądra do worka mosznowego. W tej procedurze pierwszym etapem jest zlokalizowanie jądra, położonego najczęściej na tylnej ścianie jamy brzusznej. Ponieważ znalezienie jądra podczas zabiegu laparoskopowego nie zawsze jest pewne, używamy systemu wideonawigacji celem pomocy operatorowi w znalezieniu jądra.
W klinice wykorzystujemy system wideonawigacji do wspracia małoinwazyjnych laparoskpowych procedur leczenia operacyjnego. Przed operacją wykonujemy rezonans magnetyczny jamy brzusznej, przetwarzając dane obrazowe na wirtualny obraz 3D, który jest wykorzystany na dodatkowym monitorze w trakcie operacji laparoskpowej. Podczas operacji laparoskopowej korzystamy z klasycznego toru wizyjnego wspratego dodatkowym monitorem, na którym zobrazowano rezonans pacjenta 3D oraz aktualną pozycję narzędzi laparsokpowych, co pozwala znaleźć zagubione jądro.System wideonawiagcji zastosowaliśmy w trakcie operacji laparoskopowej u 2 dzieci w wieku 11 i 15 miesięcy. W obu przypadkach dzięki wsparciu dodatkowego obrazowania operacje zakończyły sie pełnym sukcesem.