- specjalistyczne konsultacje
- kompleksowe pakiety
- diagnostykę nietolerancji pokarmowych (Food Profil, Food Detective, Food Print, Food Test, ImuPro)
- innowacyjne testy genetyczne (Igenesis, Fit Sport, Omega Test)
- profesjonalną analizę składu ciała
- profilaktykę i dietoterapię chorób cywilizacyjnych
- redukcję masy ciała
- indywidualne jadłospisy
- wspomaganie żywieniowe w sporcie
- wykłady, warsztaty, szkolenia (indywidualne i grupowe).
Konsultacji udziela dietetyk kliniczny i sportowy mgr Anna Kołdon.
Przed wizytą prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wizyty oraz o wypełnienie kwestionariusza:
Przed wizytą warto wykonać badania krwi: morfologia, glukoza, cholesterol LDL, HDL, trójglicerydy, TSH, CRP. Zalecamy również wykonanie poziomu witaminy D3. Na pierwszą wizytę prosimy również przynieść dokumentację medyczna dotycząca Twojej choroby i sposobu jej leczenia – karty informacyjne ze szpitala oraz aktualne badania biochemiczne. Jeśli przyjmują Państwo jakieś leki lub suplementy – prosimy o zapis– ich nazwy, dawki i częstotliwość przyjmowania.
Wywiad żywieniowy oraz dzienniczek żywienia- to kluczowy element wizyty. Im szczegółowiej podejdą Państwo do tego zadania tym dokładniej będziemy mogli zdiagnozować Państwa stan odżywienia i potrzeby. Proszę o wybranie przed wizytą trzech dni: dwa dni robocze i jeden weekendowy oraz o zapisanie dokładnie, co oraz w jakich ilościach Państwo spożywali. Wypełniony dzienniczek spożycia stanowi cenne uzupełnienie informacji zebranych w wywiadzie żywieniowym. Wypełnioną ankietę należy przesłać na adres mailowy (cms@cms-zabrze.com) lub wydrukować i wypełnić odręcznie (przynieść ze sobą na wizytę).
Standardowo, podczas pierwszej wizyty, wykonane zostaną podstawowe pomiary antropometryczne, w tym specjalistyczna analiza składu ciała. Pomiar ten dokonywany jest przy wykorzystaniu bioimpedancji elektrycznej (BIA) za pomocą analizatora Jawon X-contact 356. Jest to metoda wykorzystywana do oceny kompozycji organizmu, która polega na pomiarze przepływu prądu w fazie wodnej i tłuszczowej organizmu. Pomiar składu ciała za pomocą bioimpedancji to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna.
W celu uzyskania jak najdokładniejszych wyników pomiaru składu ciała muszą być spełnione określone warunki w jakich powinien odbyć się pomiar:
- pomiar powinien odbywać się min. 3 godziny po spożyciu posiłku
- 24 godziny przed badaniem nie należy spożywać napojów na bazie kofeiny (kawa, herbata, napoje energetyzujące)
- 24 godziny przed badaniem nie należy spożywać alkoholu
- pomiar powinien być wykonany min. 3 godziny po wysiłku fizycznym, a najlepiej 24h przed wykonaniem pomiaru w ogóle nie uprawiać aktywności fizycznej
- w dniu pomiaru nie należy przyjmować diuretyków (jeśli to możliwe)
- do pomiaru należy przystąpić z pustym pęcherzem – organizm nie może być ani mocno nawodniony, ani odwodniony jedynym płynem spożywanym przed badaniem może być woda niegazowana o dowolnym stopniu mineralizacji spożywana w ilościach zwyczajowo przyjmowanych
- pomiar dokonuje się na gołych stopach. W dniu pomiaru nie należy zakładać długich rajstop, gdyż pomiar będzie wykonywany na boso (dotyczy kobiet). Stopy powinny być czyste, niekremowane.