WIDEONAWIGACJA w leczeniu operacyjnym techniką małoinwazyjną wnętrostwa u dziecka. Wnętrostwo to wada wrodzona chłopców polegająca na niezstąpieniu jądra do moszny z jamy brzusznej (miejsce zawiązku jądra). U wszystkich dzieci z wadą konieczne jest leczenie operacyjne, gdyż jądro pozostawione w kanale pachwinowym lub w brzuchu zwiększa prawdopodobieństwo niepłodności lub rozwój nowotworu. Niezstąpione jądro, zlokalizowane poza moszną wywołuje również reakcje immunologiczne uszkadzając zdrowe, zstąpione jądro. Leczenie operacyjne powinno być przeprowadzone najpózniej do ukończenia pierwszego roku zycia. U 1% dzieci niezstąpione jądro pozostaje w obrębie jamy brzusznej stanowiąc istotny problem diagnostyczny oraz leczniczy. Lokalizacja jądra oraz jego mobilizacja wymagała często rozległego otwarcia jamy brzusznej. Możliwość wykonania laparoskopii znacznie uprościła diagnostykę i możliwość przemieszczenia jądra do worka mosznowego. W tej procedurze pierwszym etapem jest zlokalizowanie jądra, położonego najczęściej na tylnej ścianie jamy brzusznej. Ponieważ znalezienie jądra podczas zabiegu laparoskopowego nie zawsze jest pewne, używamy systemu wideonawigacji celem pomocy operatorowi w znalezieniu jądra.
W klinice wykorzystujemy system wideonawigacji do wspracia małoinwazyjnych laparoskpowych procedur leczenia operacyjnego. Przed operacją wykonujemy rezonans magnetyczny jamy brzusznej, przetwarzając dane obrazowe na wirtualny obraz 3D, który jest wykorzystany na dodatkowym monitorze w trakcie operacji laparoskpowej. Podczas operacji laparoskopowej korzystamy z klasycznego toru wizyjnego wspratego dodatkowym monitorem, na którym zobrazowano rezonans pacjenta 3D oraz aktualną pozycję narzędzi laparsokpowych, co pozwala znaleźć zagubione jądro.
System wideonawiagcji zastosowaliśmy w trakcie operacji laparoskopowej u 2 dzieci w wieku 11 i 15 miesięcy. W obu przypadkach dzięki wsparciu dodatkowego obrazowania operacje zakończyły sie pełnym sukcesem.